Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » избори 2020
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Каде треба да гласате? – Проверете дали е променето вашето избирачкото место

CENTAR MKD
Дел од избирачките места кои не ги задоволуваат здравствените протоколи се пременети поради пандемијата со коронавирусот. А на овој линк се наоѓа пребарувачот на Државната...
Македонија

Османи го повика Уставниот суд да го продолжи рокот за регистрација на лицата во изолација

CENTAR MKD
Мора да гарантираме безбедни избори и право за глас за секој граѓанин, рече портпаролот на кампањата на ДУИ, Бујар Османи, и го повика Уставниот суд...
Македонија

Заев од Шуто Оризари: До крајот на годината ги отвораме европските фондови и ќе се збогуваме со сиромаштијата

CENTAR MKD
„Ние заедно соборивме режим со пенкало и глас. Оние кои користеа погрдни зборови за Ромите и ги негираа како нација сега не може да ги...
Македонија

Заев: Гласот за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

CENTAR MKD
„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за друго....
CentarМакедонија

Заев: На ДУИ и пречеше транспарентноста на владата и затоа ќе оди во опозиција

CENTAR MKD
„Денес се можете да кажете за владата, денеска има деморкатија, денес сме сите еднакви, но ние ќе продолжиме да  градиме уште потранспарентна влада за народот...
CentarМакедонија

 Заев: Ќе ги укинеме министерствата без ресор

CENTAR MKD
 „ Претходно во 11-те години на режимот ако не беше ВМРО земи умри. Ромите беа најпогодени оти се најсиромашни. Денес имаме демократија, имаме слобода, транспарентни...
CentarИнтервјуВо тренд...

Интервју со Бети Рабаџиевска-Наумовска, кандидат за пратеник од коалицијата Можеме: Обиколница околу Ресен, младински центар и повеќе градинки во новиот мандат!

CENTAR MKD
Centar интервју со кандидатот за пратеник од СДСМ и коалиција ,,Можеме”-Бети Рабаџиевска Наумовска Во рамките на предизборните претставувања денеска разговараме со Бети Рабаџиевска Наумовска, кандидат...
Македонија

Поради изборите, 15 јули е неработен ден за сите граѓани

CENTAR MKD
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е неработен ден за сите граѓани поради одржување на изборите за пратеници во Собранието...
Македонија

(Видео) Мицкоски во Гевгелија: СДСМ даде лажни ветувања во 2016 година, затоа ќе биде поразен на 15 јули

CENTAR MKD
„Денеска сме овде во Гевгелија. Денеска е ден во кој ќе ги посетиме не само Гевгелија, туку и Дојран, Богданци, Валандово. Ќе разговараме со граѓаните...
Македонија

(Видео) Димитров: Како што се борев за нашата европска иднина, така сега ќе се борам за правна држава

CENTAR MKD
Јас лично ви ветувам дека битката со криминалот и корупцијата ќе биде следната голема битка. На патот по кој одиме одговорноста е суштина, порача во...
Македонија

Спасовски: Повисоки плати во образованието и поврзување на сите основни училишта со ултра брз интеренет

CENTAR MKD
Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, попладнево имаше средба со просветни работници во општината Бутел. Тој ги истакна политиките на СДСМ и рече...
Македонија

(Видео) Заев: Го распламтивме огнот на македонскиот идентитет

CENTAR MKD
Докажавме дека не само што не згаснал пламенот на македонскиот јазик и идентитет, напротив, го расплативме тој пламен, денес македонскиот јазик е признаен од целиот...
Uncategorized

Богојески на граѓанска трибина: Компромисот со криминалот нè носи далеку од ЕУ

CENTAR MKD
Петар Богојески, лидер на Македонски концепт и носител на изборна листа за пратеници за ИЕ1 на вечерашната граѓанска трибина која се одржа во Аеродром подетално...
Македонија

Заев на ТВ Клан: За четири години уште 40 отсто повисоки плати за лекарите

CENTAR MKD
„Имаме цело поглавје во нашата програма за Ковид 19. Ние во време на пандемијата покажавме мобилност, професионалност, еден од проектите сега ние да создадеме 33...
МакедонијаВо тренд...

СДСМ со решенија за иднината, ВМРО ДПМНЕ со препишана програма

CENTAR MKD
Предизборната кампања финишира, уште само пет дена остануваат до изборниот молк, а потоа на 15 јули следуваат избори. Што можеа граѓаните да слушнат во изминатите...
МакедонијаВо тренд...

СДСМ во кампања за светла иднина, ВМРО ДПМНЕ со полна уста омраза

CENTAR MKD
 Постои драстична разлика во предизборните кампањи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ во пресрет на изборниот ден 15 јули. Изминатите седмици јавноста е сведок дека...
CentarМакедонија

“Свесен за поразот, Мицкоски бега од соочување со претседателот Заев во Изборната единица 4, но поразот не му бега”

CENTAR MKD
– Свесен за поразот, Мицкоски бега од соочување со претседателот Заев во Изборната единица 4, но поразот не му бега, реагираат од СДСМ во соопштението...
МакедонијаВо тренд...

Македонија оди на избори, но со каков изборен модел?

CENTAR MKD
Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека нема време за промена на изборниот модел, па така власта нема да успее да обезбеди комплетна поддршка при евентуална...