Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

 Заев: Ќе ги укинеме министерствата без ресор

 „ Претходно во 11-те години на режимот ако не беше ВМРО земи умри. Ромите беа најпогодени оти се најсиромашни. Денес имаме демократија, имаме слобода, транспарентни институции… Ќе имаме контрола врз парите што се трошат, ќе имаме отворени денови за граѓаните. Ќе ги укинеме министрите без ресор. Во буџетот ќе определиме средства за дома, ќе работиме само дома, нема веќе надворешни проблеми, ќе работиме дома, економија и реформи“- им се обрати лидерот на СДСМ, Зоран Заев на жителите од Шуто Оризари од предизборната трибина.
 
Тој ги наброја најголемите успеси на СДСМ во изминатиот, скратен мандат, но најави дека уште поинтензивно ќе се работи во следните четири години.
 
„Во целиот период покажавме одлични економски резултати, ги покачивме панзиите и платите, ја вративме евтината тарифа, укинавме радиодифузна такса, враќаме пари кај граѓаните, укинавме камати на долговите на граѓаните. Минималната плата сега е 14 500, но ќе оди до 20 000 денари. Просечната ќе оди до 34 000 денари, ја зголемивме социјалната помош за три пати, квотите на лековите ги укинавме, ги проширивме и зголемивме детскиот додок и образовниот додаток…“- набројуваше Заев и повика сите да излезат на избори и да не му дозволат обнова на режимот

Можеби ќе ве интересира

(Фотогалерија) Заев: Милиони срца на секој натпревар биеја во ист ритам за македонската фудбалска репрезентација!

CENTAR MKD

Премиерот Заев прими претставници на новоформираната Регионална боксерска лига: Спортот е најдобра афирмација на земјата, развојот на македонскиот бокс во нагорна линија

M T

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

M T