10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » имунитет
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Оваа НАМИРНИЦА ја јадеме за подобар имунитет, а предизвикува ГОЛЕМА непријатност: Може да му наштети на организмот, особено на оваа група луѓе

M T
Кога сакаме да направиме нешто добро за нашето здравје, обично почнуваме да се храниме поздраво, а цвеклото е меѓу првите намирници на нашето мени. Овој...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Доаѓа студено време: Подобрете го имунитетот со овие 5 намирници

M T
Со преминот на летото во есенските и постудените денови, телото доживува промени и му треба дополнителна сила за да се избори со вирусите кои ги...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ – Овие намирници се ѕвездите на есенското мени

M T
Никогаш нема погрешно време да размислуваме за нашето здравје, а кога сме на прагот на промена на годишните времиња тоа е неопходно. Осцилациите на температурата...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Една состојка го уништува имунитетот, ја има и во здравата храна, а овие намирници се ПРЕПОЛНИ

M T
Има намирници кои го ослабуваат имунитетот, за кои е јасно „од авион“, но и необични грешки кои ги правиме со здравата храна или витамините и...
КУЈНАНАПРАВИ САМ

ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Овој домашен сок од коприва мора да го пробате

M T
Копривата е една од најдобрите билки кои се користат за подобрување на имунитетот, а лесно можете да ја најдете во природа, па затоа е бесплатна....
ТЕМАЗДРАВЈЕТОП ВЕСТИ

Одржувајте го имунитетот во текот на летото: Овие 6 намирници МОРАТЕ да ги јадете

M T
Имунитетот треба да се води во текот на целата година, особено за да се излезе од летото подготвено за следната студена сезона. Со овие 10...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

НЕОПХОДНО ЗА ИМУНИТЕТ – Недостигот на одредени витамини е најопасен во пролет

M T
Напролет, нашиот имунитет е често ослабен пред се поради недостатокот на сонце во текот на зимата, силната и калорична храна која најчесто е нутритивно сиромашна,...
КОРОНАВИРУС

Омикрон е 4 пати позаразен од делта и успешно го избегнува имунитетот

M T
Омикрон е 4,2 пати позаразен од делтата, покажува новото истражување на јапонскиот научник Хироши Нишиура, кој е и советник на јапонската влада. Според Блумберг, ова...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Зајакнување на имунитетот: Овие 5 намирници треба да ги јадете до пролет

M T
Кога доаѓаат постудени денови, на телото му треба повеќе од оние намирници кои содржат витамини, особено витаминот Ц, кој е клучен за борба против вирусите...
СВЕТ

Одземен пратеничкиот имунитет на Курц

M T
Надлежната комисија на австрискиот парламент му го одзеде пратеничкиот имунитет на шефот на пратеничкиот клуб на Народната партија на Австрија (ОВП), поранешниот премиер Себастијан Курц....
ЗДРАВЈЕИЗБОР

Овој домашен пијалок е вистинска ИМУНИТЕТСКА БОМБА: Едноставно подгответе го САМИ

M T
Се за добро здравје собрано во една чаша. Ако ги следите и подготвувате домашните рецепти за подобрување на имунитетот, сигурни сме дека сите тие содржат...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Прекумерното зајакнување на имунитетот може да биде фатално за здравјето?

M T
Многу луѓе сакаат да пијат имуностимуланси „за секој случај“ со цел да го зајакнат имунитетот, но тоа може да доведе до опасни последици, изјави главниот...
КОРОНАВИРУСТЕМАИЗБОР

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

CENTAR MKD
Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се младите...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Идејата за „имунитет на стадото“ во Британија не успеа

CENTAR MKD
Околу седум проценти луѓе во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен примерок. Како што објави Канцеларијата...