10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КУЈНАНАПРАВИ САМ

ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Овој домашен сок од коприва мора да го пробате

Копривата е една од најдобрите билки кои се користат за подобрување на имунитетот, а лесно можете да ја најдете во природа, па затоа е бесплатна.

Сок од коприва се подготвува многу едноставно, а рецептот кој ви го пренесуваме е неверојатен за имунитет.

Копривата е еден од најдобрите природни начини за зајакнување на имунитетот, а рецептот за овој напиток мора да го запишете.

Состојки:

30-40 парчиња врвови од млада коприва

3 литри ладна вода

5-6 цитрусни овошја по избор (може и комбинација од лимон, грејпфрут и портокал)

1 кг шеќер кој го додаваме подоцна

Подготовка:

Измијте ги копривите и агрумите. Во водата ставете коприва и сечканите агруми. Покријте го садот и оставете го да отстои 24 часа. Следниот ден со раце добро изгмечете ги состојките, па процедете и додајте шеќер.

Сирупот треба повремено да се меша додека шеќерот не се раствори, потребни се приближно 24 часа за да се раствори шеќерот, па истурете го во чисти и суви шишиња и чувајте го на ладно и темно место.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Оваа НАМИРНИЦА ја јадеме за подобар имунитет, а предизвикува ГОЛЕМА непријатност: Може да му наштети на организмот, особено на оваа група луѓе

M T

Доаѓа студено време: Подобрете го имунитетот со овие 5 намирници

M T

ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ – Овие намирници се ѕвездите на есенското мени

M T

Една состојка го уништува имунитетот, ја има и во здравата храна, а овие намирници се ПРЕПОЛНИ

M T

Потребни ви се 25 лимони: Руски третман гарантира силен имунитет

M T

Одржувајте го имунитетот во текот на летото: Овие 6 намирници МОРАТЕ да ги јадете

M T