28.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » МПЦ
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Честитки до македонскиот народ за враќањето на МПЦ-ОА во канонско единство, сите сме горди на овие успеси

M T
Вчерашниот ден беше важен, историски ден за македонскиот православен народ. Охридската Архиепископија сослужуваше заедно со Вселенската патријаршија и со тоа се исправи една голема историска...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Автокефалноста на МПЦ – Охридска Архиепископија е важен историски настан

M T
СДСМ на сите православни верници и на сите граѓани им го честита прифаќањето на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија со уверување дека...
Македонија

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија денеска во Скопје

M T
Архиепископот Стефан и патријархот Порфириј, денеска ќе одржат нова заедничка литургија во Соборниот храм, по повод 24 Мај – денот на сесловенските просветлители Кирил и...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, испрати телеграма со...
Македонија Во тренд...

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

M T
Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие денеска во Белград ќе одржат...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Верските лидери во земјава со апел до граѓаните да ги почитуваат мерките против коронавирусот

CENTAR MKD
Комисијата за односи со верските заедници, преку медиумите, ја известува јавноста дека Црквите, верските заедници и религиозните групи споменати во Уставот, на ден 22.10.2020 година,...
Centar Македонија Во тренд...

Премиерот Заев во писмо до цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална Македонска православна црква – Охридска архиепископија со благослов и писмена одлука од цариградскиот патријарх Вартоломеј

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на...