Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Овој рецепт го подобрува видот, ги отстранува мастите од џигерот, го чисти дебелото…

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на видот. Понекогаш маснотии може да се насоберат во џигерот и да предизвикаат проблеми кои сериозно можат да му…

Еве што само едно чешне лук му прави на срцето

Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи… Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза.…

Ако редовно ја јадете оваа храна ќе живеете подолго: Најздравиот оброк е прилично евтин

Во оние делови од светот каде луѓето доживуваат длабока старост, многу се консумира оваа намирница. Прилично е евтина, можете и сами да ја одгледувате, а за лековитоста и не треба да зборуваме. Можете веднаш да сфатите – се работи за…

Одлучивте да ги оставите цигарите? Еве што се случува во вашиот организам веќе во првите…

Одлучивте да ги оставите цигарите? Она што се случува во вашиот организам веќе во првите 20 минути е неверојатно. Секако, процесот зависи од човек до човек. WhyQuit објави интересен хронолошки след на настани по откажувањето од цигарите.…

Најјакиот лек: Го поправа памтењето за 80%, топи маснотии, ги подобрува видот и слухот

Еден од најмоќните природни лекови, не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6,…

Какаото е лек за многу болести – еве зошто треба да го пиете

Какаото е познато како чувар од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови канцер. Какаото е одличен извор на железо! Освен тоа, какаото: – го регулира нивото…

Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете банани

Бананата е овошје кое е исклучително богато со минерали и витамини. Ја нарекуваат и супер храна. Бананите би требало да бидат дел од вашата дневна прехранбена рутина бидејќи содржат состојки кои можат да ви помогнат во борбата против…

Само една лажица и ќе го испразните стомакот за 2 минути – ќе ги исчистите и отровите од…

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Овој лек се покажал како многу ефикасен за тоа. Состојки: – 5 шолји зовриена вода; –…

Само една голтка наутро: Тенот е посвеж, изгледот подмладен, црниот дроб поздрав

Црниот дроб во нашиот организам има улога на фабрика за крв. Учевствува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага во зајакнување и стимулација на варењето во организмот. Црнот дроб исто така ја чисти крвта и ги елиминира сите…

Најмоќниот еликсир за зимските денови – лечи анемија, импотенција, главоболка, чир…

Овој рецепт ќе ви помогне кај многу здравствени тегоби! За подготовка ви се потребни: половина килограм квалитетен ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Состојките треба да ги измешате во тегла во која ќе го…

Тајна напивка за добар секс – еве како да направите „домашна вијагра“

Традицијата на користење на оваа магична напивка настанала во Индија, а ја консумирале младите за нивниот сексуален живот да биде побогат. Тајната на напивката е сувото грозје кое содржи агринин, клучен нутриент за третман на еректилна…

Го чисти телото и лечи дури 50 болести, а се прави за 5 минути

Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак. Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го…

Кората од мандарина сите ја фрламе, а не сме свесни што може

Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – еве за што се работи! Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како… Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини,…