Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Спиете на левата страна? Откако ќе го дознаете ова веднаш ќе почнете!

Повеќето луѓе не се ни свесни за фактот дека позата во која се спие може значително да влијае на организмот, особено на варењето. Првиот доказ за ова тврдење потекнува уште од античкиот период кога монасите практикувале да лежат после…

Заев им порача на инвеститорите: 2018-та нема да биде изборна, туку година на работа

Премиерот Зоран Заев рече дека 2018 ќе биде година на економски развој и инвестиции и им порача на домашните компании да инвестираат, бидејќи нема да има избори, туку ќе биде година на работа. Првата работна средба во оваа година Заев ја…

Понеделник неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 7 јануари 2018 година (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари 2018 година (понеделник), е…

Синоптичарите најавуваат снег – еве од кога

Синоптичарите најавуваат снег - еве од кога Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. В среда кон крајот на денот и в…

Паметни лежечки полицајци: Еве што се случува кога автомобилот ќе се приближи

Постојат многу начини да го успорите возилото, но повеќето не се многу ефикасни. Во Мексико размислуваат за промена на стратегијата. Лежечките полицајци се непријатни, посебно во град, поради што одлучиле да тестираат модерни лежечки…

Серија посилни потреси вечерва ја здрмаа Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва на 1.1.2018 год. регистрирше…

Нов влажен и студен бран – еве од кога

Утре изутрина и кон крајот на денот ќе има повремени врнежи од дожд, а само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен југозападен ветер, чиј правец кон крајот на денот ќе се промени во северен. Во четврток ќе има…

Нејзината куќа секогаш мириса убаво и свежо, а луѓето не можат да сфатат зошто! Еве во што…

Нејзината куќа секогаш мириса убаво и свежо, а луѓето не можат да сфатат зошто! Еве во што е нејзината тајна Понекогаш кога влегувате во нечија куќа или канцеларија, преубав, освежувачки мирис едноставно ве обзема. Мирисот веднаш ќе…

Бебиситерка сфатила дека девојчето умира! Поради она што го направила, заслужува вистински…

Оваа девојка е вистински херој! Кристен Мајлс е 22-годишна Американка која работи како бебиситерка, како би ги исплатила своите студии. Така ги запознала Џорџ и Фару Роско, чиј три деца почнала да ги чува. Најмала била Талија, девојче на…

Запишете го и чувајте го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода – ќе се решите од…

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Двајца загинати од петарди

Во текот на новогодишната ноќ во Германија две лица загинале од повреди предизвикани од петарди. Станува збор за 35-годишен маж и 19-годишно момче кои починале во пошироката област на Берлин од повреди од домашно изработени петарди.…

Трагедија за Нова Година – се урна авион, сите мртви

Се урна хидроавион во Сиднеј, загинаа сите патници и пилотот Хидроавион на компанијата „Сиднеј сиплејнз“ се урна во реката Хоксбури во Сиднеј, при што загинаа сите пет патници и пилотот, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен…

Изгоре познатото кафуле на ден пред Нова Година

Утрово околу 3.30 часот лице со иницијали Н.Т. подметнало пожар во кафе-барот „Галери Хаус Паб“ во центарот на Прилеп, соопшти полицијата. Во пожарот нема повредени лица, а внатрешноста на објектот е целосно изгорена. Материјалната штета…

Овие три елементи можат да ви донесат повеќе пари во 2018, еве и како

Добар Фенг шуи за добра година подразбира да се опремите со работи и бои кои ќе ви донесат среќа и благосостојба, но и повеќе пари. Тајната е во црвената боја. Оваа огнена боја претставува и огнен елемент во Фенг шуи и силен симбол на…

Филипче изврши увид во градежните работи на новото крило на струмичката болница

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ја посети Општата болница во Струмица и изврши увид во градежните работи на новото крило во оваа Јавна здравствена установа, соопштија од Министерството за здравство. Новото болничко крило,…

Носи градник со големина К: „Градите ми го уништуваат животот, ги мразам“

Австралијанката Шеридан Ларкман (23) има толку големи гради што не може да ги собере во инудстриски произведените градници. Градите почнале да и растат кога имала само 8 години, а на 10 веќе имала „тројки“. И растат постојано и не знае…

Се преселил во нов стан и пронашол скриен влез. Она што се наоѓа таму е застрашувачко

Се преселил во нов стан и пронашол скриен влез. Она што се наоѓа таму е застрашувачко Овој човек од Англија се преселил во нов стан. Веројатно не бил подготвен за она што следело. Пронашол скриена врата на подот, а кога ја отворил,…

Земале камера за да го снимат невремето, а после 10 секунди доживеале шок на животот

Само сакале да го снимат невремето, а не ни сонувале дека ќе го снимат ова! Земале камера за да го снимат невремето, а после 10 секунди доживеале шок на животот Доживеале шок но направиле и фасцинантна снимка… Погледнете што се…

Овие ќесички ги фрлате во ѓубре, но кога ќе сфатите што се крие во нив, веќе нема да го…

Малите вреќички со силик гел ги добивате секогаш кога купувате нови чевли, торби и слично. Наместо да ги фрлате, искористете ги бидејќи тие навистина можат да ви помогнат, а еве и како. Имено, можете да ги ставите во кутија со алат, во…

Маж со експлозив држи 11 заложници во пошта во Харков

Маж за кого се верува дека е вооружен со експлозив држи девет возрасни лица и две деца како заложници во пошта во градот Харков, во североисточниот дел на Украина, соопшти полицијата, јавуваат светските агенции. Неидентификуваниот маж не…