8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Според апликациите за запознавање, големата разлика во возраста е новиот тренд меѓу паровите

Дали некогаш сте размислувале за врска со некој 20 години постар? Или можеби 15 години помлад? Според експертите, ако барате партнер преку апликација за запознавање, следната година многу почесто ќе ви бидат понудени значително постари или значително помлади партнери; барем така вели Бамбл, кој врз основа на одговорите на 25.000 синглови предвидува дека големата разлика во годините ќе биде вистински тренд во 2024 година.

Заеднички приоритети
– Слободните повеќе нема да бараат совршени партнери и нема да обрнуваат внимание на временските рамки, а повеќе ќе се цени емоционалната ранливост, самоприфаќањето и заедничките приоритети со партнерот – велат Бамбл.

Значи, колку разлика е идеална за да функционира врската? Според психотерапевтот и автор на Ретроактивна љубомора, Имајќи смисла за тоа Тоби Ингам, не постои такво нешто како совршена разлика во возраста.

– Порано имаше непишано правило да ја преполовиш возраста и да додадеш седум; и дека ова е идеална возраст за партнер; ако сакате помлади, се разбира – вели тој – но тоа веројатно сега е застарено. Мислам дека порано на луѓето им беше поважно партнерите да им се врсници или барем да припаѓаат на иста генерација затоа што на тој начин споделуваа повеќе, но во поново, модерно време тоа е се помалку важно, а младите не. не се мачи повеќе со тоа. Возраста им е помалку важна од претходните генерации, а квалитетот на нивната врска им е приоритет.

Иако романсите со разлика во години се сè почести и затоа се понормални, некои крајности сепак можат да не изненадат; и Дејв Епштајн и неговата сопруга Џеки, кои имаат разлика од 42 години, се меѓу нив.

Од нивната венчавка, признаваат, се соочиле со многу критики, но тоа никогаш не им било важно. Двојката сега живее во САД, а се запознала кога 70-годишниот Дејв бил на одмор во родната земја на Џеки, Филипините. И покрај толку големата разлика во годините, тогаш 21-годишната Џеки по само неколку состаноци решила да се спакува и да замине со Дејв во САД.

@dave_jackie2818 Replying to @062280_stormieyojz Thank you so much #bisayangtiktoker #pinayinusa🇵🇭🇺🇸 #agegap #husbandandwife #ageisjustanu#mber #agegaprelationship ♬ You Are My Sunshine – Jasmine Thompson

Среќата не познава години
Седум години подоцна, тие велат дека нивната врска е подобра од кога било и редовно споделуваат видеа кои ја документираат нивната љубов на TikTok. Сепак, редовни се и негативните коментари, па многумина веруваат дека Џеки е со сопругот само за пари. Сепак, критиките не им пречат и инсистираат на тоа дека нивната љубов е вистинска. Како што рекоа во едно од последните видеа:

– Разликата меѓу нас е 42 години… но тоа воопшто не ни пречи – пренесува Мирор.