5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Генијален трик со чај: Нема траги на огледалото!

Сè повеќе луѓе бараат да ги надградат своите рутини за чистење со целосно природни и евтини опции кои го намалуваат отпадот и изложеноста на штетни хемикалии. Како резултат на тоа, социјалните мрежи се преполни со трикови за чистење кои користат безброј уникатни работи како лимони, оцет, сода бикарбона, па дури и вотка. И сега можете да додадете чај на таа листа, пишува House Digest.

Киселост и танини
Чајот е природно средство за чистење благодарение на неговата киселост и танини, а црниот чај е најефикасен. Покрај тоа, сувите листови од чај од која било сорта се фантастични за апсорпција на мириси и оставање зад себе сопствени цветни, земјени мириси.

Чајот може да се користи за чистење на површини како дрвени подови, но еден изненадувачки начин да се користи чајот како средство за чистење е да се полираат валканите и правливите огледала. Со само спреј и бришење, оваа напивка може да ги остави вашите огледала блескави и без дамки, што повеќето средства за чистење стакло не можат да го направат.

За да го претворите вашиот чај во безбедно и целосно природно средство за чистење, спуштете кесичка чај во топла вода околу пет минути. Ако често пиете чај, можете повторно да ги користите старите кесички за да направите средство за чистење, иако можеби ќе ви треба дополнителна кесичка чај или подолго време за кинење за да ја постигнете истата јачина. Откако ќе зоврие производот за чистење, истурете го во празно шише со распрскувач и оставете го да се излади.

Светол сјај
Попрскајте го ладниот чај на огледалата, а потоа избришете ја површината со хартија или крпа од микрофибер. Астрингентната природа на чајот целосно ќе ги отстрани сите честички залепени на вашето огледало оставајќи светол сјај. Стаклото на огледалото ќе свети како ново и суво без ленти. Плус, природниот мирис на чајот е суптилен начин да го освежите вашиот простор без прибегнување кон понекогаш пресилните ароми на други производи за чистење. Тоа е евтин и едноставен начин да ја одржувате вашата куќа чиста со природни средства.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“