21.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

(Видео) Путин го посети селото на неговото семејство: Излезе од автомобилот и ги поздравуваше луѓето

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ненајавено го посети руското село Тургиново за да ги види местата поврзани со неговото семејство, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за руските медиуми.

Десетици селани се собраа и го бодреа рускиот претседател, а видеото објавено од локалните сајтови за вести ги покажува жителите како „брзаат кон претседателот што свети“ откако тој излезе од својот автомобил на селскиот плоштад во самрак.

„Многу здравје, сила и среќа“, вели една жена. „Ви благодариме што дојдовте да не видите“. За време на посетата, која траеше само неколку минути, Путин изрази изненадување што наставник по природни науки во локалното училиште студирал докторат и вети дека ќе ги подобри условите за привлекување квалификувани луѓе на теренот.

Жителите му рекоа дека им требаат повеќе и подобри станови. „Да, да, се согласувам, се ќе правиме постепено“, им рекол Путин за време на средбата која траела само неколку минути. „Моите најдобри желби за почетокот на учебната година“, додал.

Тој го посети селото додека се враќаше во Москва, откако разговараше со учениците во „менаџмент лабораторија“ во близина на главниот град на Денот на знаењето на 1 септември, одбележувајќи го традиционалниот почеток на учебната година.