Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Првиот украински Ф-16 ќе биде сигнал дека Русија ќе ја изгуби својата војна за агресија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека испораката на борбени авиони Ф16 на Украина ќе биде сигнал дека Русија ќе биде губитник, а колку побрзо се спроведе таа одлука, толку подобро.

– Првиот украински Ф-16 ќе биде еден од најсилните сигнали од светот дека Русија ќе ја изгуби својата агресивна војна. Ќе биде послабо и изолирано – рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Според него, брзината на обуката и снабдувањето се најважни во заштитата на украинското небо.

Портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, рече дека украинските пилоти Ф-16 ќе бидат обучени на локации во Европа.

– Но, кога станува збор за … кога ќе започне таа обука, како ќе бидат обезбедени тие авиони, кој ќе ги обезбеди, ние продолжуваме да работиме со нашите меѓународни партнери на тие прашања – рече Рајдер, како што е објавено на веб-страницата на САД. Министерството за одбрана.одбрана.

Според Рајдер, САД ќе бидат вклучени во помошта за обука на украински пилоти. Претставникот на Пентагон додаде дека обуката и можниот трансфер на авиони Ф-16 во Украина се насочени кон поддршка на среднорочните и долгорочните одбранбени потреби на таа земја и нема да бидат релевантни за најавената контраофанзива против руските војници. .

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе