Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Контејнерски брод го блокираше Суецкиот канал

Бродот со контејнери се насука во Суецкиот канал, а службите дојдоа да помогнат, обидувајќи се да го свртат бродот.

Зад него веќе се формира толпа, а бродот оставил најмалку четири бродови зад него, според бродскиот агент Leth Agencies.

– Реморкерите повторно се обидуваат да го подигнат пловилото, наречено Ксин Хаи Тонг 23 – соопштија од компанијата.

Пред две години, Суецкиот канал, еден од најфреквентните водни патишта во светот, беше непрооден речиси една недела откако голем контејнерски брод се заглави и го блокираше патот.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе