Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русите го заплениле станот на првата дама на Украина вреден 800 илјади долари

Русија го конфискуваше станот на сопругата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Олена Зеленски, а тоа е направено благодарение на одлуката на Собранието на Крим, кое едногласно изгласа национализирање на имотот на украинските бизнисмени и политичари на овој полуостров.

Гувернерот Сергеј Аксјонов истакна дека биле запленети повеќе од 130 имоти, вклучувајќи кина, фабрики, трговски центри, винарии и банкарски структури.

Минатиот февруари, Кримското собрание гласаше за национализирање на околу 500 имоти на украински политичари и бизнисмени. Наводно, според некои проценки, пентхаусот со три спални соби на Олена Зеленски на брегот на Црното Море во близина на одморалиштето Јалта вреди 800.000 долари.

Имотот беше купен од деловниот тајкун во 2013 година за нешто помалку од 164.000 долари. Откако Зеленски победи на претседателските избори во април 2019 година, Ројтерс објави дека цената платена за имотот била најмалку 50 отсто под пазарната вредност.

Запленувањето дојде како одговор на законот воведен во Украина минатата година со кој се легализираше запленувањето на имотот на руските граѓани и бизниси без надомест.

– Добивката од продажбата на национализираниот имот, вклучително и станот на Зеленски, ќе биде распределен на семејствата на руските војници загинати во нападот на Украина – изјави претседателот на Кримското собрание Владимир Константинов.

Во август, Киев одобри заплена на повеќе од 900 различни имоти во руска сопственост во земјата, вредни 765 милиони долари.

Од почетокот на агресијата против Украина, рускиот државен и приватен имот во западните земји е замрзнат или конфискуван во вредност од неколку милијарди долари. Сојузниците на САД во ЕУ бараат начини да обезбедат средства за обнова на Украина.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе