Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат да бидат МК и МКД

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1, став д. Во истиот член се наведува и дека ознаката само за регистарските таблички ќе биде НМК, но јасно се нагласува дека за сите други намени кодовите остануваат МК и МКД, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

Пост на Фејсбук, навредувајќи го министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тврди дека тој лажел кога кажал дека меѓународните кодови на земјата со потпишувањето на Преспанскиот договор, остануваат да бидат МК и МКД. Притоа, тврдењето во постот се заснова на тоа што регистарските таблички на возилата, согласно договорот, од 2024 година ќе имаат ознака НМК.

Обиџуко лаже ко циган, спие на таван и има вошки.
Ќумез не ти бега, жими Рамче…, стои во објавата која ја анализираме.
Но, тврдењата во постот се лажни и манипулативни. Имено, министерот Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат МК и МКД. Вистиномер веќе има пишувано за вакви слични манипулации кои ги шират противниците на Преспанскиот договор со кој се реши повеќедецинскиот спор со Грција околу името на Македонија.

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1 став д. Во истиот член, исто така, се наведува дека ознаката само за регистраските таблички ќе биде НМК, но јасно се нагласува дека за сите други намени кодовите остануваат МК и МКД.

д) Кодот за земјата на регистарските таблички на возилата на Втората страна ќе биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО).

Оттука, не може да се каже дека министерот Спасовски излажал кога кажал дека кодовите на земјата останува да бидат МК и МКД.

Очигледно е дека постот има за цел да манипулира со следбениците на социјалните мрежи. Поради тоа, објавата ја оценуваме како невистинита.

извор Мета.мк

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе