Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Спасовски на свечено одбележување на 24 Мај Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, во Охрид на Плаошник, местото каде е основан и дејствувал првиот словенски универзитет

Фејсбук статус на Оливер Спасовски:

Свечено одбележување на 24 Мај Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, во Охрид на Плаошник, местото каде е основан и дејствувал првиот словенски универзитет.

Нема ништо посилно од тоа токму од лулката на словенската писменост, убавиот Охрид, да кажеме јасно и гласно за потеклото на македонскиот јазик, македонската писменост, македонскиот идентитет.

Како Влада ги отворивме вратите кон Европа и светот за културните дејци, за нашите граѓани.

Република Северна Македонија денес е држава во која се негуваат културните, верските, јазичните разлики.

Покажавме дека сме достојни следбеници на Светите Кирил и Методиј – со празнувањето оддаваме слава и најдлабока почит, како и искрена заложба за продолжување за нивната духовна и културна идеја.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе