Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Напади на југоистокот во Украина: „Соборивме 15 дронови, Сухој Су-35, проектили“

Осум лица се повредени во нападите на руски беспилотни летала и ракети во текот на ноќта врз југоисточниот украински регион Дњепропетровск, високоиндустриски развиена област, соопштија официјални лица.

Тројца од повредените се згрижени во болница, наиша на Телеграм гувернерот на регионот Серхиј Лисак.

Украинската воздушна одбрана соборила 15 дронови и 4 крстаречки ракети, додаде тој. Лисак објави и фотографии од тешко оштетени куќи, деловни згради и автомобили. Исто така утрово, украинските воздухопловни сили собориле руски борбен авион Сухој Су-35 и четири проектили, се вели во соопштението.

Според војската, Русија истрелала вкупно 16 проектили кон соседната земја во ноќните напади.

Русија се повеќе ја напаѓа Украина со проектили, беспилотни летала и крстосувачки ракети од почетокот на мај, во време кога Киев се подготвува за голема контраофанзива. Главниот град, исто така, повторно стана цел на повторени ноќни воздушни напади. Во понеделникот наутро во Киев беше мирно, соопшти армијата.

Во својот дневен разузнавачки извештај за војната во Украина во понеделникот, британското Министерство за одбрана рече дека Русија е „голема веројатност“ да формира нова елитна воздухопловна единица за да ја нападне Украина.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе