Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Канада признава дека не може да го достигне одбрамбениот буџет наметнат од НАТО

Канадскиот премиер Џастин Трудо приватно им кажал на претставниците на НАТО дека Канада никогаш нема да ја достигне целта за воени трошоци на блокот, покажува „протечен“ документ на Пентагон до кој дошол „Вашингтон пост“.

Иако НАТО бара од земјите-членки да потрошат најмалку 2 отсто од својот БДП за одбрана, Трудо ја информирал алијансата дека „Канада никогаш нема да достигне 2 отсто за одбранбени трошоци“, се вели во документот, во кој се истакнува дека воениот буџет на Отава во последните три децении не надминал 1,4% од нејзиниот ГДП.

Добиен како дел од траншата обелоденети разузнавачки досиеја кои првпат се појавија на интернет во март, документот продолжува ги цитира американските официјални лица кои се жалат за северниот сосед, велејќи дека „огромните одбранбени кусоци ги попречуваат канадските способности, а во исто време ги затегнуваат и партнерските односи и придонесите во алијансата“ во рамките на НАТО.

Во документот се истакнува дека делови од канадската војска се оставени без доволна опременост поради „политички мотивираните“ одлуки за набавки, забележувајќи дека на повеќето од нејзините 89 тенка „леопард 2“ им е потребно одржување.

„Во една единица од 40 тенка, само девет се оперативни, а војската сега има само половина од пилотите што ѝ се потребни за целосна подготвеност,“ се вели во документот.

Тие долготрајни недостатоци ја принудија канадската армија претходно годинава да заклучи дека не може да спроведе голема операција и истовремено ги одржува лидерството во борбената група на НАТО во Латвија и помошта за Украина, се додава во документот.

Прашан за недоволното трошење во одбраната на Канада, Трудо претходно неделава го избегна директниот одговор, велејќи дека Отава „ќе го исполни својот дел“,објаснувајќи притоа дека владите се соочени со цел куп различни приоритети меѓу кои треба да воспостават рамнотежа.

Според НАТО, Канада во моментот троши околу 1,29 отсто од својот БДП за одбрана.

Портпаролот на канадското Министерство за одбрана, Даниел Минден, истакна дека Канада продолжува да вложува значителни инвестиции за опремување на своите вооружени сили, наведувајќи го купувањето 88 борбени авиони Ф-35 за 19 милијарди долари претходно годинава.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе