Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русија ја обвинува Украина за саботирање на договорот за жито со шема за поткуп

Русија ја обвини Украина за саботирање на договорот за жито во Црното Море, барајќи мито од сопствениците на бродови за да регистрираат нови бродови и да извршат инспекции преку договорот за кој Обединетите нации се надеваат дека може да ја олесни глобалната криза со храна.

Украинската страна е одговорна за тешкотиите со регистрацијата на новите бродови и прекинот на инспекциите, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Според неа, украинската страна прво го блокирала процесот на регистрација, несогласувајќи се со предлозите на Русија, а потоа ги прекинала сите инспекции, вклучително и инспекциите на бродовите кои заминуваат.

Како резултат на ваквите акции, уделот на примателите на украинска храна во земјите на кои им е потребна е намален на минимално ниво (од 28,3 милиони тони извезено жито, само 742.000 – 2,6 отсто), наведе таа во соопштението.

Сопствениците на бродови, кои одбиле да платат мито, се принудени да стојат во место и да чекаат на инспекцијата.

Тешкотиите во спроведувањето на инспекциите се јавуваат исклучиво како резултат на активностите на украинските претставници, како и на членовите на ОН, процесот на добивање барање за регистрација во рамките на Црноморската иницијатива е во рацете на Украинците, а во формирањето се вклучени членките на ОН на плановите за инспекција (за влез и излез на бродови), додаде Захарова.

Под овие услови, единствен начин некако да се воспостави ред, правична и транспарентна основа за учество во иницијативата е регистрацијата на судовите, што руските експерти го спроведуваат строго во рамките на одобрениот деловник и нивните овластувања, се наведува во соопштението.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе