Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Pixabay
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Руската ФСБ спречила саботажа на Крим, уапсен украински агент

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) соопшти во средата дека нејзини агенти спречиле саботажа во објект на енергетскиот систем во градот Керч на Крим, додавајќи дека е уапсен украински агент со рачно изработена бомба, пренесува „Спутник“.

„Федералната служба за безбедност на Русија во градот Керч во Република Крим спречи саботажа на објект од енергетскиот систем на полуостровот. Како резултат на преземените мерки, уапсен бил државјанин на Русија и Украина (52) кој бил вклучен во подготовката на ова злосторство,“ се вели во соопштението на ФСБ.

Во домот на уапсениот се запленети импровизирана експлозивна направа и средства за комуникација како и преписка со претставник на украинските специјални служби кои ги координирале неговите диверзантски активности.

Осомничениот диверзант е во притвор, а против него е покрената кривична постапка по два члена од Кривичниот законик на Русија кои предвидуваат затворска казна од 20 години до доживотен затвор.

Во друго соопштение од ФСБ објавено вчера се известува дека жител на Крим бил осуден на 10 години затвор за предизвикување пожар во канцеларија за регрутација и за подготвување напад на мост. Тој бил уапсен во јуни минатата година.

Диверзантот бил осуден за предизвикување пожар во канцеларија за регрутација во Симферопол, регионалниот главен град на Крим, и за подготовка за уништување на железнички мост.

При претрес во неговиот дом била запленета граната РГД-5, а истражителите пронашле и телефон со фотографии од железнички мостови на полуостровот како и тетратка со рачно нацртана мапа на скриен арсенал со оружје, противтенковска мина и детонатор.

Откако Москва ја почна својата воена кампања во Украина во февруари 2022 година, имаше неколку обиди за саботажа на бази на руската армија, регрутни канцеларии и на железнички пруги кои се користат како линии за снабдување на руската армија.

Директорот на ФСБ Александар Бортников ги обвини Украина и западните сили дека ги поттикнуваат Русите на вооружен бунт. Бортников истакна дека од февруари минатата година во Русија се спречени 118 терористички дела.

И рускиот претседател Владимир Путин ги обвини западните безбедносни служби дека се вмешани во терористички напади во Русија.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе