Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: И во време на криза покачуваме минимална плата и пензии, се грижиме за сите граѓани

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 Телевизија посочи дека СДСМ и во време на здравствена, на економска и енергетска криза докажа што значи вистинска грижа за сите категории граѓани.

Преку одговорен и домаќински пристап успеавме и во време на глобална економска криза ги зголемивме пензиите и минимална плата чекор. За само шест години, по чекор, стигнавме до износ од 20.175 денари минимална плата, со што покажуваме почит кон работнциите. Донесовме неколку пакети на антикризни мерки и за време на криза никого не оставивме сам и маргинализиран. Три буџети имаме доносено за време на кризи, 775 милиони евра имаме вратено ДДВ кон компаниите и треба да се знае дека ние како Влада најголем дел од мандатот го минавме во време на кризи“ порача Лукаревска.

Одговарајќи на прашања околу парламентарни избори, заменик претседателката Лукаревска истакна дека изборите ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година, а перидот до тогаш треба да се искористи за да се реализираат предвидените реформи важни за граѓаните и државата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе