Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Украински професор: Путин користи стратегија на лудак

Максим Камениецки, професор на Киевскиот институт за меѓународни односи, беше гостин на „Нови дан“, каде што зборуваше за актуелната ситуација во Украина.

„Утринава, 30 минути сме во воздушна тревога поради шест руски бомбардери, кои се над руската територија, но се во близина на северната украинска граница и може да вршат маневри со лансирање ракети. Повеќето од беспилотните летала насочени кон Киев се соборени, па бараат други можности да удрат објекти во Киев, како топланата, која беше погодена во последниот удар. Дроновите сега не се толку опасни за Киев“, рече Камениецки.

Тој наведува дека Украина сега е поподготвена за воздушни напади.

„Веќе е формиран систем на дистрибуција на електрична енергија и пренос на некои можности од еден регион во друг, мислам дека најдовме некаков одговор на овие шокови и дека Украина стана пофлексибилна на таквите удари. Она што сега го таргетираат Русите не е ни енергетска структура“.

Тој додаде дека во последниот таков напад околу еден милион жители на Киев биле без топла вода и греење меѓу еден и три дена.

Професорот Камениецки се осврна на Бахмут и неговата стратешка важност за двете страни.

„Бахмут е упориште. На тој фронт, каде што се водат борбите, одбраната може да се одржува со релативно помали сили против релативно поголеми сили. Тие поголеми сили се во неповолна ситуација, треба да потрошат големи резерви од својата работна сила“, посочи тој.

Тој ја коментира и можноста за украинска контраофанзива.

„Се подготвува, колку што можам да видам. Се подготвува украинска офанзива. Како ќе биде? Нашата армија е помала од руската, имаме помалку резерви, но има начин да се организира. Претпоставувам дека се работи за некакво изненадување на противникот“, наведува тој и додава дека се надева оти тоа ќе се случи што е можно побргу.

Тој се осврна и на рускиот лидер Владимир Путин наведувајќи дека не гледа никакви промени во неговата политика.

„Путин користи стратегија на лудак. Во некои случаи се покажа успешно. Не гледам можност Путин да се врати назад, но нешто може да се случи ако Путин ја напушти власта“, тврди професорот, пренесе „Н1“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе