Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Фон дер Лаен: Сакаме што побргу да ги приближиме земјите од Западен Балкан до ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, оцени дека сега е клучниот момент за постигнување договор меѓу Србија и Косово и за решавање на меѓусебните прашања бидејќи тоа е многу важно за процесот на проширување, но и за постигнување стабилност во Европа.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, ова го изјави во интервју нагласувајќи дека војната во Украина ја истакна стратешката важност на проширувањето на Европската Унија.

„Знаете дека сакаме да ги приближиме нашите партнерски земји од Западен Балкан што е можно побргу до Европската Унија“, додаде Фон дер Лаен.

Кога станува збор за дијалогот меѓу Србија и Косово, таа вели дека на маса има план на Европската Унија за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина поради што смета дека сега е моментот да се разбере важноста на постигнување договор за двете страни.

„Нормализацијата на тие односи е најважна и клучна за безбедноста, стабилноста и за просперитетот на целиот регион. Затоа се надевам дека во пресрет на новите разговори двете страни ќе бидат многу конструктивни“, рече претседателката на Комисијата.

На прашањето дали ќе има последици доколку не се постигне договор, Фон дер Лаен рече дека е потребно, прво, да се обиде да најде решение, а потоа да се гледаат резултатите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе