15.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Фон дер Лаен: Сакаме што побргу да ги приближиме земјите од Западен Балкан до ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, оцени дека сега е клучниот момент за постигнување договор меѓу Србија и Косово и за решавање на меѓусебните прашања бидејќи тоа е многу важно за процесот на проширување, но и за постигнување стабилност во Европа.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, ова го изјави во интервју нагласувајќи дека војната во Украина ја истакна стратешката важност на проширувањето на Европската Унија.

„Знаете дека сакаме да ги приближиме нашите партнерски земји од Западен Балкан што е можно побргу до Европската Унија“, додаде Фон дер Лаен.

Кога станува збор за дијалогот меѓу Србија и Косово, таа вели дека на маса има план на Европската Унија за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина поради што смета дека сега е моментот да се разбере важноста на постигнување договор за двете страни.

„Нормализацијата на тие односи е најважна и клучна за безбедноста, стабилноста и за просперитетот на целиот регион. Затоа се надевам дека во пресрет на новите разговори двете страни ќе бидат многу конструктивни“, рече претседателката на Комисијата.

На прашањето дали ќе има последици доколку не се постигне договор, Фон дер Лаен рече дека е потребно, прво, да се обиде да најде решение, а потоа да се гледаат резултатите.