Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветВо тренд...

Претседателот на Мексико објави фотографија: Тврди дека на неа се гледа митското суштество Алукс

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор сподели фотографија за која тврди дека е доказ за постоење на митско шумско суштество, слично на џуџе, пренесува „Мирор“.

Изгледа сериозен во врска со анализата на фотографијата. Тој верува дека тоа е „алукс“ – немирен шумски дух во фолклорот на Маите.

Лопез Обрадор на Твитер напиша дека споделува две фотографии.

– Едниот што го направи инженер пред три дена, очигледно е алукс; другиот, од Диего Прието на прекрасната предхиспанска скулптура во Екс Балам. Се е мистично – напиша тој.

Патем, според верувањето на Маите, „алуките“ се мали, палави суштества кои населуваат шуми и полиња, склони да ги задеваат луѓето, како на пример криење работи. Некои луѓе им оставаат мали приноси, како жртви, за да ги помират.

На фотографијата, која е направена ноќе, се гледа дрво со гранка што формира „ореол“ од коса и очи на наводна фигура, која би можела да биде ѕвезди, пишува „Мирор“.