Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Извештај испратен до Белата куќа: Пандемијата на коронавирус веројатно предизвикана од истекување на вирус од лабораторија?

Министерството за енергетика на САД заклучи дека пандемијата на коронавирус најверојатно била предизвикана од истекување на вирус од лабораторија, според доверливиот разузнавачки извештај доставен до Белата куќа и до клучните членови на Конгресот.

Ваквиот пресврт во ставот на Министерството, кое претходно немаше дециден став по прашањето за појавата на коронавирусот, е забележлив во ревизијата на документот на директорот на Националната разузнавачка агенција, „Волстрит журнал“

Како што известува овој WSJ, нов извештај покажува дека различни делови од разузнавачката заедница имаат различни мислења за потеклото на пандемијата.

Сега Министерството за енергетика се приклучи на ФБИ, кое претходно тврдеше дека вирусот најверојатно се проширил случајно од лабораторија во Кина.

Четири други агенции сè уште веруваат дека тоа е резултат на природен пренос, а две агенции се неодлучни.

Заклучокот на Министерството за енергетика е резултат на нови разузнавачки информации и е значаен бидејќи агенцијата има завидна научна експертиза и ја надгледува мрежата на американски национални лаборатории, од кои некои спроведуваат напредни биолошки истражувања.

ФБИ претходно заклучи дека пандемијата најверојатно е предизвикана од истекување од лабораторија.

„И покрај различните анализи, агенциите се согласуваат дека пандемијата на коронавирус не е резултат на кинеската програма за биолошко оружје“, велат извори запознаени со ревидираниот извештај.

За потсетување, коронавирусот првпат се појави во Вухан, Кина, во ноември 2019 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе