Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Малечката Аја родена под урнатините, однесена на безбедно место поради страв од киднапирање

Малечката Аја родена под урнатините на нејзината куќа во Сирија е однесена во болница неколку часа по разорните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија на 6 февруари.

Таа е родена во урнатините на куќата, а нејзините родители и браќата и сестрите загинале во земјотресот.

Здравствениот дом во Африн презеде мерки на претпазливост за да го заштити девојчето Аја од можно киднапирање и измама за посвојување, изјави извор за Би-Би-Си.

Во понеделникот имаше насилен инцидент во болницата во регионот под контрола на опозицијата каде што таа беше на лекување. Медицинската сестра, придружувана од двајца вооружени мажи, според написите го претепала менаџерот, јавува Би-Би-Си.

Шефот на здравствената управа, Ахмад Хаџ Хасан, ги негираше тврдењата на социјалните мрежи дека станува збор за осуетен обид за киднапирање на Аја.

„Тврдењата за киднапирање беа недоразбирање. „Ова беше целосно внатрешно болничко прашање и немаше никаква врска со бебето“, изјави тој за Би-Би-Си.

Илјадници луѓе се понудија да го посвојат бебето минатата недела, откако нејзината приказна беше широко објавена во локалните и меѓународните медиуми.

Сепак, Управата за здравство е решена да и даде приоритет на нејзината здравствена состојба и да продолжи со претпазливост во процесот на посвојување, вели изворот.

Мајката на Аја се породи набргу откако нивната семејна куќа во градот Џиндарис беше уништена во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди јужна Турција и Сирија на 6 февруари.

Таа починала откако ја родила Аја, која сè уште била поврзана со папочната врвца кога спасувачите ја пронашле.

Драматичната снимка објавена на социјалните мрежи покажува како маж носи бебе, покриено со прашина, откако било извлечено од урнатините.

Во несреќата загинаа и таткото на Аја, четирите браќа и сестри и една тетка.

Калил ал-Сувади, далечен роднина кој бил таму кога ја извлекле на безбедно, го донел бебето во болница во Африн.

Нејзиниот педијатар, Хани Маруф, минатиот четврток за Би-Би-Си изјави дека Аја пристигнала во „лоша состојба“.

„Имаше испакнатини, модринки, беше ладна и едвај дишеше“, додаде тој. Таа одговорила на третманот и следниот ден состојбата и се стабилизирала.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе