6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Pixabay
СВЕТ

Majка и бебе од Сирија спасени двапати од урнатините во земјотресот

Мајка од Сирија и нејзиното новороденче закрепнуваат откако оваа недела двапати беа извлечени од урнатините на нивниот дом погоден од земјотресот, соопшти хуманитарна организација.

Дима беше бремена во седмиот месец кога дел од нејзината куќа во Џиндарис се урна за време на земјотресот минатиот понеделник.

Таа претрпе полесни повреди, а подоцна го роди машкото бебе Аднан во болницата во Африн со помош на Сириско-американското медицинско друштво.

Тие се вратиле во куќата, но таа целосно се урнала три дена подоцна.

Аднан е вратен во болницата „Ал Шифа“ во Африн во критична состојба, боледува од тешка дехидрација и жолтица, а на Дима ѝ била констатирана тешка повреда на ногата.

Бебето добро реагира на лекувањето, изјави педијатарот Абдулкарим Хусеин ал-Ибрахим за Би-би-си. Неговата состојба е значително подобрена.

„Го храниме и ги задоволуваме сите негови потреби преку инфузија“, вели тој.

Дима е пуштена од болница и живее во шатор со сопругот Абдул Маџид и нивните внуци.

Таа секој ден патува во Африн за да го посети Аднан во болница.

Мајката била принудена да се врати во својот делумно уништен дом по породувањето бидејќи немало сместување во Џиндарис, еден од најтешко погодените градови во северозападна Сирија, контролирана од опозицијата.

Тие исто така не добиле друга помош по земјотресот, исто како и десетици илјади други.

Дури и пред катастрофата, 4,1 милиони луѓе, главно жени и деца, зависеле од хуманитарна помош за да преживеат во областа, последниот бастион на џихадистите и бунтовниците, кои 12 години се борат со силите лојални на претседателот Башар ал-Асад.

Д-р Ибрахим вели дека има сериозен недостиг на лекови, друга медицинска опрема, кревети и ќебиња неопходни за лекување на многуте повредени луѓе, кои сè уште се извлекуваат од урнатините.

„Ниту една болница нема капацитет да прими толкав број повредени“, предупредува тој додавајќи дека секаде е пренатрупано.

Обединетите нации објавија дека 55 здравствени установи во регионот биле оштетени од земјотресот, а 31 биле само делумно функционални или престанале да работат.

Спонзорирано: