Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Majка и бебе од Сирија спасени двапати од урнатините во земјотресот

Мајка од Сирија и нејзиното новороденче закрепнуваат откако оваа недела двапати беа извлечени од урнатините на нивниот дом погоден од земјотресот, соопшти хуманитарна организација.

Дима беше бремена во седмиот месец кога дел од нејзината куќа во Џиндарис се урна за време на земјотресот минатиот понеделник.

Таа претрпе полесни повреди, а подоцна го роди машкото бебе Аднан во болницата во Африн со помош на Сириско-американското медицинско друштво.

Тие се вратиле во куќата, но таа целосно се урнала три дена подоцна.

Аднан е вратен во болницата „Ал Шифа“ во Африн во критична состојба, боледува од тешка дехидрација и жолтица, а на Дима ѝ била констатирана тешка повреда на ногата.

Бебето добро реагира на лекувањето, изјави педијатарот Абдулкарим Хусеин ал-Ибрахим за Би-би-си. Неговата состојба е значително подобрена.

„Го храниме и ги задоволуваме сите негови потреби преку инфузија“, вели тој.

Дима е пуштена од болница и живее во шатор со сопругот Абдул Маџид и нивните внуци.

Таа секој ден патува во Африн за да го посети Аднан во болница.

Мајката била принудена да се врати во својот делумно уништен дом по породувањето бидејќи немало сместување во Џиндарис, еден од најтешко погодените градови во северозападна Сирија, контролирана од опозицијата.

Тие исто така не добиле друга помош по земјотресот, исто како и десетици илјади други.

Дури и пред катастрофата, 4,1 милиони луѓе, главно жени и деца, зависеле од хуманитарна помош за да преживеат во областа, последниот бастион на џихадистите и бунтовниците, кои 12 години се борат со силите лојални на претседателот Башар ал-Асад.

Д-р Ибрахим вели дека има сериозен недостиг на лекови, друга медицинска опрема, кревети и ќебиња неопходни за лекување на многуте повредени луѓе, кои сè уште се извлекуваат од урнатините.

„Ниту една болница нема капацитет да прими толкав број повредени“, предупредува тој додавајќи дека секаде е пренатрупано.

Обединетите нации објавија дека 55 здравствени установи во регионот биле оштетени од земјотресот, а 31 биле само делумно функционални или престанале да работат.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе