12.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАUncategorizedСВЕТ

Трагедија во Белгија – голман починал по одбранет пенал

Арне Еспел, 25-годишниот голман на белгискиот нисколигаш Винкел Спорт Б вчера починал, откако по одбранет пенал на мечот со Вестрозебеке, му се слошило и колабирал на теренот. И покрај брзата интервенција на медицинските лица, тие не успеале да му го спасат животот.

„Топката уште беше во игра и нашиот голман отиде да ја собере топката, но одеднаш падна. Беше страшно. Тој беше добро момче, и не ми се верува дека си замина“, изјави помошникот тренер на Винкел, Стефан Деверхин.