Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветВо тренд...

TikTok е забранет на официјални уреди во САД

Администрацијата на Претставничкиот дом на САД во вторникот ги извести претставниците и вработените дека кинеската апликација TikTok е забранета од официјални уреди.

Апликацијата се смета за „висок ризик поради голем број безбедносни прашања“, рече главниот административен директор на Долниот дом (CAO) во известувањето до сите пратеници и персоналот испратено во вторникот и дека TikTok мора да се избрише од сите уреди со кои управува Домот на општините.

Овој потег доаѓа откако американските федерални власти одлучија да го забранат TikTok, во сопственост на ByteDance Ltd со седиште во Пекинг, од владините уреди.

Од минатата недела, 19 држави барем делумно ја блокираа апликацијата на државните уреди поради страв дека кинеската влада би можела да ја користи апликацијата за следење на Американците и цензурирање на содржината.

Финансиската рамка од 1,66 трилиони долари, донесена минатата недела за финансирање на американската влада до 30 септември 2023 година, вклучува одредба за забрана на апликацијата на федерално управувани уреди и ќе стапи на сила кога претседателот Џо Бајден ќе ја потпише како закон.

– Покрај усвојувањето на финансиската рамка што го забрани TikTok на уредите на извршната власт, CAO соработуваше со Комитетот за администрација за спроведување на слична политика за Претставничкиот дом – изјави портпаролот на главниот административен службеник за Reuters во вторникот.

Во пораката се наведува дека сите ќе бидат контактирани за отстранување на TikTok од нивните уреди и дека преземањето на апликацијата ќе биде забрането во иднина.

TikTok не одговори веднаш на барањето за коментар за новото правило.

Американските претставници изнесоа предлог за спроведување забрана за апликацијата низ целата земја.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе