Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+Свет

Италија ќе побара продолжување на законот за испорака на оружје за Украина

Италијанската влада ќе побара од парламентот да усвои нов закон за воени и цивилни испораки на Украина во 2023 година.

Оваа информација ја потврди министерот за одбрана Гвидо Крозето.

Владата во Рим може да испрати помош за Украина без одобрение од парламентот со декрет кој истекува на крајот на годината.

– Министерството за одбрана наскоро ќе предложи продолжување на истата мерка за цела 2023 година – изјави Крозето за весникот Il Foglio.

Крочето рече дека Италија ќе продолжи да испорачува оружје, како што правеше во минатото, „на моменти и на начин на кој ќе се договориме со нашите атлантски сојузници и со Киев“.

Крочето е член на Браќата на Италија, десничарската партија на новиот италијански премиер Џорџија Мелони, која силно ја поддржува Украина.

Сепак, двајцата клучни членови на владејачката коалиција, Матео Салвини (Матео) и Силвио Берлускони (Берлускони), се поамбивалентни, бидејќи и двајцата имаат историски врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе