Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Свет

Пенс: Зборовите на Трамп пред нападот на Капитол им се „заканија“ на Американците

Зборовите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) пред и за време на минатогодишниот бунт во американскиот Капитол им се заканија на Американците, вклучително и неговиот заменик Мајк Пенс (Мајк Пенс), рече самиот поранешен потпретседател во телевизиско интервју што ќе се емитува. денес.

„Зборовите на претседателот тој ден на митингот (пред немирите) ми се заканија мене, на моето семејство и на сите во Капитол“, изјави Пенс за ABC News.

Пенс, наводно, ги поставува темелите за претседателската трка во 2024 година во која би можел да се соочи со својот поранешен шеф.

Имено, Трамп ги покани медиумите утревечер да дојдат во неговиот луксузен дом на Флорида за наводно да ја објави својата кандидатура за Белата куќа.

Интервјуто на Пенс, кое ќе се емитува на „World News Tonight“ на ABC, се совпаѓа со објавувањето на неговите мемоари „So Help Me God“.

Републиканецот изјави за ABC дека Трамп, во говорот на 6 јануари 2021 година во парк во близина на Белата куќа, ја запали толпата пред да почне да маршира кон Капитол.

– Зборовите на претседателот беа непромислени. „Јасно беше дека тој реши да биде дел од проблемот“, рече Пенс.

Пенс рече дека е „огорчен“ од твитот на Трамп дека потпретседателот „нема храброст да го направи она што треба да се направи“, инсинуирајќи дека Пенс не го блокира Конгресот да ја потврди победата на Џо Бајден во 2020 година за да го задржи Трамп на функцијата. .

„Се свртев кон ќерка ми, која стоеше во близина и реков: „Не е потребна храброст да се прекрши законот. Потребна е храброст да се следи законот“, изјави Пенс за телевизиската мрежа.

Потпретседателот бил на Капитол Хил за време на немирите, а службениците на американската тајна служба го евакуирале од салата на американскиот Сенат, каде што за малку избегнал да се сретне со бунтовниците кои упаднале во комплексот.

Пенс главно молчеше за неговата комуникација со Трамп во пресрет на нападот на 6 јануари до овој месец.

Во извадок од мемоарите, објавени минатата недела од Волстрит журнал, Пенс рече дека разговарал со Трамп на телефон на Новата 2021 година и го информирал дека нема да учествува во планот да го задржи Трамп на функцијата.

– Премногу сте почесни – му рекол Трамп на Пенс, тврди поранешниот американски потпретседател.

– Стотици илјади ќе ве мразат… Луѓето ќе мислат дека сте глупави – додаде тој.