Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Нови 189 случаи на коронавирус, починаа три лица за една седмица

Тестирани се вкупно 3.080 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 5,2% во однос на минатата недела (n=3.248).

Регистрирани сe 189 нови позитивни случаи од 16 градови во државата, со намалување од 3,6% во однос на минатата недела (n=196). Процентот на позитивност се движи од 0,9% до 9,6%, просечно 5,9%.

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=131; 66,1%). Највисока инциденца е регистрирана во Охрид (21,8/100.000) и Скопје (21,6/100.000). (Табела 2, Картограм 1).

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, со најголем број на случаи пријавени кај возрасната група над 60 години (n=79; 41,8%). Намалување се забележува кај возрасните групи од 0-9, 50-59 и 60+ години во однос на претходната недела.

Во текот на минатата недела со статус „оздравени“ се стекнале 194 лица во хоспитални услови или на домашно лекување, 7,6% помалку во споредба со минатата недела (n=210).

Во текот на минатата недела пријавени се 50 реинфекции, идентично во однос на претходната
недела (n=50).

Пријавени се 3 починати лица со датум на смрт во текот на изминатата недела (7-13.11.2022).

Се работи за две лица од Скопје, Битола и Неготино, на возраст над 60 години, со коморбидитети и починати во болнички услови.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе