Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Бела куќата: Бајден ќе разговара со полскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден е запознаен со извештаите од Полска и наскоро ќе разговара со полскиот претседател Анджеј Дуда, соопшти Белата куќа.

Полските власти во вторникот соопштија дека две лица загинале по експлозија во областа Хрубишов во источна Полска.

– Имаше експлозија во источна Полска – изјави владиниот портпарол Пјотр Мулер во Варшава.

Тој рече дека има тимови од експерти кои ја разгледуваат ситуацијата и тие ќе продолжат да работат на собирање детали за, како што рече, „сериозна“ ситуација.