Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Талибанците им забранија на жените да влегуваат во јавни бањи: „Имате бањи дома“

Авганистанските талибани им забранија на жените да влезат во јавни бањи и теретани, соопштено е, откако претходно оваа недела им забранија на жените да влезат во парковите во главниот град Кабул.

„Спортските сали се затворени за жени бидејќи тренерите се мажи, а некои сали беа мешани“, рече во неделата Мохамад Акиф Садек Мохаџир, портпарол на Министерството за спречување на пороците и промоција на доблеста.

Отсега на жените им е забранет пристапот и до „амамот“, кој е јавна бања, каде традиционално жените се одвојуваат од мажите.

„Сега секоја куќа има бања, така што нема проблем жените да се мијат“, објасни портпаролот.
Видео на социјалните мрежи – кое не може да се потврди независно – покажува група жени со свртен грб кои протестираат поради затворањето на спортските сали.

„Оваа спортска сала е наменета исклучиво за жени. Наставниот кадар и тренерите се сите жени“, се жали една од нив.

„Не можете навистина се да ни забраните“, додава младата жена, а нејзиниот глас е скршен од тага. Кога дојдоа на власт по втор пат во август 2021 година, талибанците ветија дека овојпат ќе бидат пофлексибилни отколку за време на нивното прво владеење од 1996 до 2001 година, но постепено се враќаат на старата практика, радикално кратејќи ги правата и слободите на жените.

Така, тие ги затворија средните училишта за девојчиња и наредија да се носи целосниот превез. Жените се исфрлени од повеќето работни места во јавните служби, не им е дозволено да патуваат сами надвор од градот, а претходно оваа недела талибанците исто така им забранија влез во парковите во главниот град.

Сите овие ограничувања треба да ги спречат жените да се соберат и да изразат противење на талибанскиот режим, се оценува.

Мали групи жени организираа неколку протести во Кабул и други поголеми градови, изложувајќи се на опасност од репреии од властите. Тие собири беа брутално растурени, а учесниците беа приведени во полиција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе