Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarСветВо тренд...

СЗО: Стапката на смртност од КОВИД-19 е околу 90 проценти помала отколку во февруари

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека стапката на смртност поврзана со Ковид-19 е намалена за 90 отсто во споредба со февруари.

Гебрејесус одржа онлајн состанок во седиштето на СЗО во врска со пандемијата COVID-19.

Тој потсети дека во светот во февруари се регистрирани 75.000 смртни случаи поврзани со корона, а оваа бројка минатата недела била за 90 отсто помала и изнесувала 9.400.

„Поминавме долг пат и ова секако е причина за оптимизам. Но, ги повикуваме сите влади, заедници и поединци да бидат внимателни“, рече Гебрејесус.

Директорот на СЗО рече дека и покрај тоа што COVID-19 може да се спречи и има терапија, сепак тоа е многу висока бројка од просечни 10.000 смртни случаи неделно.

Тој додаде дека се уште има многу висока разлика во процентот на вакцинирани луѓе во развиените и неразвиените земји и предупреди дека новите варијанти на ковид-19 продолжуваат брзо да се шират, поради што е потребна претпазливост.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе