Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Трудо: Канада ќе воведе нови санкции кон Москва поради лажните референдуми

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека неговата земја ќе воведе дополнителни санкции кон Русија како одговор на „лажните референдуми“ одржани на украинските територии контролирани од Москва.

Тој рече дека Канада никогаш нема да ги признае резултатите од тие референдуми или обиди за нелегална анексија на украински територии од Русија

Трудо истакна дека Канада активно соработува со меѓународните партнери и сојузници и дека земјата има намера да воведе нови санкции против лица и субјекти кои учествуваа во овој последен обид за нарушување на суверенитетот на украинската држава и одговорните за воените страдања во Украина.

„Имаме намера да воведеме нови санкции против лица и субјекти кои се соучесници во овој последен обид за поткопување на принципот на државниот суверенитет и кои ја споделуваат одговорноста за сегашното бесмислено крвопролевање низ Украина“, се вели во соопштението на Трудо.

Проруските власти во четири региони на Украина контролирани од Москва вчера објавија дека огромното мнозинство жители гласале за приклучување кон Руската Федерација, по пет дена гласање на референдумот што Киев и западните лидери однапред го отфрлија како „фарса“, наведува британската агенција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе