Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

(Видео) Куба во мрак, 11 милиони луѓе останаа без струја

Куба е целосно без струја откако ураганот Јан го погоди западниот дел на островот, соопшти денеска владата на оваа карипска земја.

Шефот на кубанската електрична компанија објави на државната телевизија дека прекинот на електричната енергија е поради дефект на националниот електроенергетски систем.

Куба е целосно без струја откако ураганот Јан го погоди западниот дел на островот оставајќи 11 милиони луѓе во темнина, соопшти денеска владата на таа карипска земја.

Официјални лица велат дека електроенергетскиот систем доживеа тотален колапс откако една од главните централи не можеше повторно да се приклучи на мрежата, јавува Би-би-си.

Две лица загинаа во ураганот, десетици илјади беа евакуирани, а бројни згради беа оштетени ширум земјата.

Ураган од трета категорија со ветрови до 125 милји на час сега се движи кон Флорида.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе