26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

ПУТИН ГО ДОБИ НАЈМНОЌНОТО ОРУЖЈЕ ОД СОЈУЗНИЦИТЕ: Беспилотните камикази работат во парови, едниот го гаѓа радарот, другиот целта

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни летала во украинската војна и, според првичните анализи, веќе нанесуваат значителна штета на украинската војска, пишува Wall Street Journal. Украински воен функционер изјави за VSЈ дека беспилотните летала Шахед-136 работат во парови – додека едниот го таргетира радарот, другиот удира во целта. Според првичните информации, беспилотни летала веќе погодиле неколку украински оклопни возила.

Уште во јуни Американците предупредија дека Русите имаат намера да набават беспилотни летала од Иран за да ја компензираат ниската ефикасност на воздухопловните сили. Беспилотните летала Kamikaze можат да носат боева глава до 36 килограми, а може да се лансираат и од воени камиони.

„Наместо да се испукаат 100 артилериски гранати, полесно е да се ослободи еден од овие беспилотни летала во потрага по целта. Тие се толку прецизни што пукаат со хаубицата во пределот на бурето каде што бил складиран барутот, што предизвикува и секундарни експлозии“, рече украинскиот полковник Родион Кулагин и додаде дека се надева дека САД ќе ѝ дадат на Украина напредна технологија за спротивставување на иранските беспилотни летала.