29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Прв случај на мајмунски сипаници во Црна Гора

Црногорскиот институт за јавно здравје денеска соопшти дека во таа земја е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници и дека заболениот е во добра здравствена состојба.

Со тоа Црна Гора се приклучи на листата од 79 земји каде е регистрирана оваа болест.

„Лабораторијата на Одделот за молекуларна дијагностика на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, во соработка со Институтот за вирусологија, вакцини и серуми Торлак од Белград, го потврдија првиот случај на мајмунска сипаница“, соопштија црногорските епидемиолози.

Нагласија дека ќе продолжат да ја следат епидемиолошката состојба и соодветно да ја информираат јавноста.

„Исто така, известени се сите надлежни институции согласно националните и меѓународните протоколи“, се наведува во соопштението.