33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Москва: НАТО ја гледа Источна Европа како иднo бојно поле

НАТО ја гледа Источна Европа како најверојатната сцена на војната, за што сведочат вежбите на алијансата во регионот, изјави денеска секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев.

Патрушев оцени и дека Западот се обидува да ја претвори Евроазија во регион на марионетски држави кои меѓусебно војуваат, пренесе ТАСС.

„НАТО очигледно ја гледа Источна Европа како бојно поле“, рече Николај Патрушев во обраќањето пред колегите од земјите на Организацијата на Договорот за колективна безбедност во ерменската престолнина.