22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Поранешен британски војник загина во битката за Северодонецк

Поранешниот британски војник, Џордан Гетли, загинал во борбите во Украина, соопшти денеска неговото семејство.

Според Би-би-си, Гетли, кој ја напуштил британската армија во март годинава, загинал во битката за источниот град Северодонецк, место на интензивни борби во последните денови.

Во објава на „Фејсбук“, неговиот татко Дин соопшти дека Џордан отишол да се приклучи на, како што рече, отпорот на руската инвазија на Украина и да помогне во обуката на локалните сили.

Тој наведе дека неговиот син бил убиен на првите линии на одбрана на Северодонецк.

Семејството на починатиот изјави дека Џордан бил херој и дека засекогаш ќе остане во нивните срца.

Џордан Гетли е вториот Британец кој загина од почетокот на конфликтот во Украина, откако Скот Сибли го загуби животот во април.