22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Следува невреме и значителен пад на температурите – Метеоцентар со детална прогноза за следните четири дена

Денес на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме со поинтензивни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

И утре ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи, а ќе дува и засилен ветер од северозападен правец. Температурата во следните денови ќе биде во постепено опаѓање.

Прогноза за 29.05.2021
Минимална температура: 6°C до 14°C
Максимална температура: 24°C до 29°C
Сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=8

Прогноза за 30.05.2021
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 21°C до 28°C
Променливо облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со локален повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. УВ=7

Прогноза за 31.05.2021
Минимална температура: 5°C до 12°C
Максимална температура: 21°C до 27°C
Претежно облачно со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. УВ=7

Можеби ќе ве интересира

Температурите во пораст, но следи дожд, грмежи и засилен ветер – Какво време да очекуваме за продолжениот празничен викенд?

CENTAR MKD

Утре сончево со мала до умерена облачност

M T

Ни до средината на јуни ништо од летото – Метеоролозите ги соопштија најновите прогнози за следните денови

CENTAR MKD