16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar

Сончево време со температура до 43 степени

Времето ќе биде сончево и многу топло, информира УХМР. Од пладне ќе дува умерен до засилен ветер претежно од западен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната од 36 до 43 степени. УВ=9.

Во Скопје, сончево и многу топло со умерен до засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде 21, а максималната ќе достигне до 41 степен.

Продолжува периодот на стабилно и особено топло време. Максималните температури особено во појужните делови од Повардарието ќе бидат за 2 до 3 степени повисоки од 40 степени.

Насекаде ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури. Од средината на следната недела за некој степен температурите ќе бидат пониски.

Можеби ќе ве интересира

Викендов ќе паднат температурите, метеоролозите прогнозираат невреме со дожд, град и грмотевици

M T

Сончево и многу топло со температури до 40 степени

M T

Сончево време со температури до 36 степени

M T

Претпладне сончево време, попладне со можност за пороен дожд

M T

Сончево и топло време со температури до 28 степени

M T

Променливо облачно време со температури до 21 степен

M T