25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar

Од утре за неколку степени пониски температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност, информираат од УХМР.

Од таму додаваат дека ќе дува умерен, повремено засилен ветер, претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната од 32 до 41 Целзиусов степен.

На целата територија ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури.

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност попладне. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе биде околу 19, а максималната ќе достигне 39 степени.

Уште денеска времето ќе биде сончево, многу топло и долж Повардарието температурите ќе достигнуваат 40 степени.

Од петок температурата ќе биде пониска за неколку степени, а облачноста повремено ќе се зголемува и ќе има услови за изолирана појава на локален дожд и ретки грмежи.

Можеби ќе ве интересира

Претпладне сончево време, попладне со можност за пороен дожд

M T

Сончево време со температура до 43 степени

M T

(ВИДЕО) Силно невреме со град со големина на орев го погоди Пелагонискиот регион – Еве какви беа сцените

CENTAR MKD

Град со големина на лешник ги погоди Демир Хисар и Битола

CENTAR MKD

УХМР со вонредно предупредување: Скопската котлина ќе биде зафатена од силно невреме, можен е и град

CENTAR MKD

Подгответе се за невреме, па пеколни температури до 41 степен – Метеоцентар со детална прогноза за следната недела

CENTAR MKD