27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Претпладне сончево време, попладне со можност за пороен дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец, информираат од УХМР.

Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално со поинтензивни процеси во форма на невреме. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната ќе достигне од 24 до 31 Целзиусов степен.

Во Скопје, претпладне сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност со повремен пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне до 28 степени.

В вторник ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја, а од среда ќе настапи стабилизирање на времето. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.

Можеби ќе ве интересира

Сончево време со температури до 32 степени

M T

Сончево време со температура до 31 степен

M T

Викендов почнува летното сметање на времето

M T

Сончево и потопло време со мала локална облачност

M T

Сончево и релативно топло време

M T

Сончево и потопло време со температури до 16 степени

M T