13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Намалување на бројот на новозаразени, но и натаму многу починати: 1.163 нови случаи на ковид, починаа 35 лица – најмладиот имаше 39 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по – 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, Гостивар и Кочани – по 27, Гевгелија – 22, Струга и Свети Николе – по 14, Неготино и Радовиш – по 12, Ресен и Валандово – по 11, Виница – 10, Крива Паланка и Берово – по 7, Демир Капија и Демир Хисар – по 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 854 оздравени пациенти од:
Скопје – 475, Прилеп – 52, Велес – 40, Куманово – 37, Кавадарци – 36, Тетово – 27, Кочани – 25, Гостивар – 23, Неготино- 22,Берово – 18, Штип – 16, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 12, Струмица и Свети Николе – по 9, Радовиш и Валандово – по 8, Виница – 7, Пробиштип – 3, Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 2, Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по – 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци(56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г).

Направени се 3.927 тестови преку: ИЈЗ-642, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-117, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-11, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-188, Авицена-288, Биотек-237, Систина-311, лабораторија Лаор-271, Синлаб – 68, Ремедика-45, Плодност – 93, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.318.

Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 62030, активни 10830;Прилеп 7461, активни 1063;Куманово 7441, активни 1202;Тетово 6607, активни 689;Битола 5130, активни 1246;Велес 4854, активни 798;Гостивар 4779, активни 527;Кавадарци 4723, активни 721;Штип 4490, активни 496;Охрид 4434, активни 853;Струмица 3511, активни 478;Струга 2777, активни 286;Кочани 2411, активни 283;Кичево 2180, активни 295;Неготино 2026, активни 349;Гевгелија 1989, активни 413;Свети Николе 1347, активни 137;Крива Паланка 1126, активни 104;Ресен 1104, активни 228;Радовиш 982, активни 148;Берово 929, активни 138;Дебар 880, активни 55;Делчево 879, активни 105;Пробиштип 725, активни 81;Виница 670, активни 100;Валандово 578, активни 105;Крушево 446, активни 123;Богданци 432, активни 71;Демир Капија 378, активни 63;Кратово 340, активни 26;Демир Хисар 339, активни 47;Македонски Брод 323, активни 48;Пехчево 239, активни 26;Македонска Каменица 212, активни 14;Дојран 119, активни 16