10 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar ТОП ВЕСТИ

Снежно пред Нова година во делови од Македонија – Метеоцентар со детална прогноза

До четврток ќе се задржи стабилно и суво време, по котлините со појава на магла и значителна ниска облачност. Под влијание на влажен бран од петок попладне до недела ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините со снег.

Поради продор на студена воздушна маса од север, во сабота кон крајот на денот висинската граница на снежните врнежи ќе се спушти и под 1000м, па снег ќе има и во повисоките населени места, особено во западните делови од земјава.

Прогноза за 24.12.2020
Минимална температура: -3°C до 5°C
Максимална температура: 7°C до 15°C
Сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по котлините ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Прогноза за 25.12.2020
Минимална температура: -2°C до 5°C
Максимална температура: 7°C до 14°C
Променливо облачно, кон крајот на денот и во вечерните часови со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен, а попладне од северозападен правец.

Прогноза за 26.12.2020
Минимална температура: 2°C до 6°C
Максимална температура: 6°C до 12°C
Променливо облачно со врнежи од дожд. На планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег.

Можеби ќе ве интересира

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Снегот и вечерва прави проблеми: Важна информација за возачите

CENTAR MKD

Студ ќе ја окова Македонија, температурите одат до -13 степени: Цела Македонија ќе биде под снег, еве каде врнежите ќе бидат обилни

CENTAR MKD