Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ангела Меркел нема да стапи на нова политичка функција по мандатот

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека нема повеќе да биде дел од политичката сцена откако ќе го отслужи нејзиниот четврти мандат, побивајќи ги шпекулациите дека таа би можела да заземе некоја голема политичка функција во Брисел.

„Нема да стапам на ниту една политичка функција, никаде, па ни во Европа,“ Меркел изјави на заеднчиката прес конференција со холандскиот премиер Марк Руте.

error: Соддржината е заштитена.