Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Цанакопулос: Ни најголемите оптимисти не очекуваа толку позитивни резултати од договорот од Преспа

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос, во интервју за грчкиот весник „Неа селида“ истакна дека дури ни најголемите оптимисти не очекувале оти за толку краток период ќе се постигнат толку многу позитивни резултати од потпишувањето на договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија.

Тој рече дека Грција за неколку месеци успеала да добие нов сојузник на Балканот, но и да поврати скапоцен дел од својот дипломатски капитал за вистински прашања во регионот. Цанакопулос очекува со текот на времето пријателството и соработка да бидат уште посилни, што оцени дека би било од заемна корист за двете држави.

Тој заклучи дека со договорот успеале да креираат соодветен терен за големи грчки инвестиции во Северна Македонија. Според него, по големиот пораз на национализмот и квазипатриотизмот на двете страни на границата, Грција ја унапредила својата репутација во цела Европа.

Loading…


Во тренд…