Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Денеска пролет, а од понеделник невреме: Подгответе се за драсичен пад на температурите

Денеска е Сончево и топло со мала до умерена локална облачности со слаб до умрен ветер претежно од јужен правец.

Под влијание на влажен и постуден бран во понеделник во вечерните и ноќните часови ќе настапи значителна промена на времето. Ќе има локални врнежи од дожд, а на планините од снег и ќе дува умерен до засилен северен ветер. Врнежите ќе продолжат и во вторник, а температурите ќе бидат во значително опаѓање.

Прогноза за 10.03.2019
Минимална температура: 0°C до 5°C
Максимална температура: 14°С до 23°C
Сончево со умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 11.03.2019
Минимална температура: 1°C до 6°C
Максимална температура: 14°C до 22°C
Сончево со умерена облачност и со умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 12.03.2019
Минимална температура: 1°C до 7°C
Максимална температура: 5°C до 12°C
Под влијание на влажен и постуден бран ќе настапи промена на времето. Ќе има локални врнежи од дожд, а на планините од снег и ќе дува умерен до засилен северен ветер.