Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

декември 31, 2018

Градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски вечерва работно: Изврши проверка на…

Вечерва Градоначалникот на општина Ресен ги посети здравствениот дом, полициската станица, противпожарната единица и граничниот премин во Стење. - Вечерва, заедно со службите што се грижат за нашата безбедност и добро здравје . Во посета…

Еве што ќе ви помогне после пијанчење

Прекумерното пиење има и свои негативни страни - мамурлак, поспаност, деконцентрација. Но, не научиле дека лек за мамурлак не постои. Работата е во тоа што мамурлакот е назив за последици од труење со алкохол. Можете да искусите симптоми…

Намалете го мамурлукот преку едноставни методи

Мамурлак е знак дека претходната ноќ сте претерале со алкохолот, за што постојат големи шанси и вечерва, но наместо да се каете и нервирате, обидете се да го намалите. Еве неколку проверени начини за борба против мамурлак: Што да јадете?…

Дали Дедо Мраз е комунист во душата? Еве 13 факти кои тоа го потврдуваат

Единствената дилема која денес постои во врска со Дедо Мраз е дали тој навистина постои. Некој верува, а некој не. Децата се тие кои веруваат и на него гледаат како дедо со голема брада кој им носи подароци. Некои по малку духовито и…

Во духот на новогодишните промени: Овца одлучи да биде куче (видео)

Доаѓањето на Новата година значи и надеж за промена, а многумина се склони и кон донесување на разни новогодишни резолуции. Тие резолуции обично не траат долго, со чест на исклучоци. Затоа, еве пример на одлучност. Оваа овца, имено,…

Новогодишната детоксикација може да е опасна

Британските лекари предупредуваат дека радикалните новогодишни детоксикации може да бидат извонредно штетни, се наведува во студијата објавена во стручното списание British Medical Journal. Како пример притоа се наведува случајот на…

Сам без ничија помош направил прекрасна куќичка во шума – еве како изгледа

Од сечењето на вистинските стебла до поставување на последната дрвена плоча, за она што ќе го видите во наредното видео можеме да кажеме само еден збор - имресивно! Човекот по име Шаун Џејмс изградил дрвена куќичка во една канадска шума…

Сварила банана, додала мед и го направила најјакиот домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад - за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Сите јадеме лук, а не сме ни свесни што му прави на срцето

Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи... Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и…

Тешка сообраќајка вечерва – Сообраќајот на овој патен правец е во целосен прекин

Од 19.15 часот сообраќајот на регионалниот пат Берово с.Смојмирово е во прекин и во дваста правци поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ. Засега нема информации за евентуално повредени лица. Повеќе детали се очекуваат…

Лажна вест за ширење зараза ги вознемири штипјани

Веста објавена денеска од некои медиуми, дека 65-годишна жена од Штип починала од опасна заразна болест што се шири, презвика вознемиреност меѓу граѓаните на Штип, пишува Мета. Всушност, веста е од септември годинава, кога жената почина…

Уживање за целото семејство: Еве како да направите неодоливи новогодишни колачиња!

Вкусните, слатки колачиња во западната култура се симбол на новогодишните и божиќни празници, Состојки: 200 гр брашно 1 лажичка прашок за пециво 1/4 лажичка сол 170 гр путер 180 гр шеќер 2 јајца 1 лажичка ванилин…

Зголемен бројот на убиени медиумски работници во светот во 2018 година

Во светот бројот на убиствата и нападите на новинари и медиумски работници е зголемен во 2018 година, по падот во претходните шест години, соопшти Меѓународната федерација на новинари. Во годишниот извештај се наведува дека во 2018…

Кривична против жител на Валандово поради производство и продажба на дрога

Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Валандово, до Основното јавно обвинителство во Велес, поднесе кривична пријава против Д.П.(47) од село Брајковци, валандовско, поради основано…

Ким му испрати помирлива порака на Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун му испрати на американскиот претседател Доналд Трамп помирлива порака во моменти кога застанаа преговорите за нуклеарната програма на оваа земја, објави денеска јужнокорејски весник. Пораката на Ким во…

Брисел повторно ја повика Приштина да ги повлече таксите

Европската Унија ја повика Приштина повторно да ја разгледа одлуката и да ги повлече таксите на стоката од Србија и Босна и Херцеговина. „Сакаме да ја повториме порака на ЕУ дека воведувањето такси не придонесува за добри соседски односи…

Итната медицинска помош за новогодишните празници ќе работи 24 часа

Службата за Итна медицинска помош (ИПМ) со домашно лекување во состав на ЈЗУ”Здравствен дом на Скопје”-Скопје, ги известува сите граѓани дека за време на Новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на…

Ќосето се жали на Апелација дека не е амнестиран

Обвинетиот за крвавиот четврток, Горанчо Ангеловсаки Ќосето, преку неговиот адвокат Драган Пешевски поднел жалба до Апелацискиот суд во Скопје на одлуката на кривичниот суд дека не е опфатен со амнестијата, потврди неговата одбрана за…

Во Русија уапсен Американец за шпионажа

Припадници на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) го уапсија американскиот државјанин Пол Вилан под обвинение за шпионажа. ФСБ наведува дека Вилан е уапсен денеска во Москва за време на шпионска операција, но не соопштија повеќе…